Pravidla pro provozování dronů nad areálem památkového objektu ve správě NPÚ

Lety dronů bez předchozího povolení jsou nad areálem památkového objektu NPÚ zakázány!

Obecně:

  • Lety dronů jsou bez předchozího písemného povolení (dále „Souhlas“) nad areálem památkového objektu ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) zakázány.
  • Za dron je považováno jakékoliv dálkově ovládané bezpilotní letadlo, tedy i bezpilotní letadlo, které nevyžaduje registraci u Úřadu pro civilní letectví ČR.
  • Souhlas k létání nad areálem památkového objektu ve správě NPÚ může vydat na základě žádosti správce památkového objektu (kastelán) nebo ředitel územní památkové správy NPÚ.
  • Souhlas lze vydat maximálně na dobu jednoho měsíce.

Jak požádat o Souhlas:

1.  Provozovatel dronu musí předem písemně požádat správu objektu o Souhlas s letem dronu. 

2.  Před udělením písemného Souhlasu musí provozovatel doložit:

  • doklad o absolvování letecké způsobilosti/výcviku (A1/A3, A2)
  • doklad o uhrazení pojištění v době letu

3.  Po získání Souhlasu se pilot bezpilotního systému v den vzletu dostaví na příslušnou památku a před samotným zahájením letu je povinen požádat o ústní souhlas, že je možno zahájit let.

4.  Pokud bude provozovatel dronu natáčet či fotografovat a bude daný materiál užívat ke komerčním účelům, musí si navíc při vyřizování Souhlasu se zapojením do provozu bezpilotního systému vyřídit „Smlouvu o souhlasu k natáčení pomocí bezpilotního letadla“.  Ve smlouvě sjednanou úhradu je provozovatel dronu povinen uhradit před vzletem.

NEPOVOLENÉ PŘELETY NAD AREÁLEM PAMÁTKOVÉHO OBJEKTU VE SPRÁVĚ NPÚ BUDOU NEPRODLENĚ HLÁŠENY POLICII ČR!

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

PaedDr. Jaroslava Matoušová

  • vedoucí správy památkového objektu (kastelán)
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 327 321 177, 602 238 303
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚPS v Ústí nad Labem
Zámecká 1/, Sázava 28506
Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy obor speciální pedagogika. Již během studia a poté i jako učitelka a vychovatelka nevidomých dětí ve Škole Jaroslava Ježka v Praze na Hradčanech a následně i s pracovní zkušeností v některých pražských pojišťovnách každé prázdniny a čas letních dovolených působila jako letní průvodkyně Sázavského kláštera. V roce 2003 po tragické smrti tehdejší kastelánky v době, kdy byl klášter částečně restituován soukromou majitelkou a ta své majetky pronajímala českému státu, se stala zástupkyní kastelána a o rok později kastelánkou. Ráda vzpomíná na událost středověkého ručního zavěšování zvonu sv. Václav do vysoké gotické věže v roce 2004, nebo o rok později odhalování busty významné osobnosti 20. století – benediktinského mnicha P. Methoda Klementa nebo na objev vzácných zabílených fresek v křížové chodbě kláštera, jejichž odkrývání stále pokračuje. A také na spousty drobných setkání s jednotlivci nebo členy občanských spolků, se kterými spolupracuje již při tradičních akcích – jako je například letní kurs malování, Květinový den nebo májové koncerty na severní zahradě.